Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program "Wspieraj Seniora"

Czcionka:

Program „Wspieraj Seniora”

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że Ośrodek kontynuuje edycję Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Wspieraj Seniora” na I kwartał 2021 r.

Celem programu jest zapewnienie wsparcia seniorom, którzy ukończyli 70 lat i postanowili w czasie pandemii zostać w domu. Wsparcia to polega w szczególności na dostarczaniu zakupów zgodnie z wskazanym przez seniora zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

 

Seniorze! Zostań w domu. Nie lekceważ zagrożenia.

Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Skorzystaj z infolinii 22 505 11 11.

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

__________________________________________________________________________________________________

Program „Wspieraj Seniora”

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że Ośrodek przystąpił do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”.

 

Program jest realizowany od 20 października  do 31 grudnia 2020 r.

 

Celem programu jest zapewnienie wsparcia seniorom, którzy ukończyli 70 lat i postanowili w czasie pandemii zostać w domu. Seniorzy mają możliwość skorzystania z pomocy w dostarczeniu niezbędnych produktów do domu. Będą to artykuły żywnościowe, leki jak i środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa senior.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa realizacji usługi wsparcia dla seniorów, przestrzegamy przed osobami podszywającymi się pod realizatorów tego zadania, aby uniknąć tego zdarzenia należy przestrzegać poniższych zasad.


 

KROK 1. Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11

 • Zgłoś podczas rozmowy, że zdecydowałeś się zostać w domu.

 • Zapisz datę i godzinę kiedy dzwoniłeś.

 • Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00

 • Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.

KROK 2.

 • Po otrzymaniu zgłoszenia pracownik bezpośrednio realizujący Program, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

 • Ważne. Podczas rozmowy telefonicznej, pamiętaj o zapisaniu numeru do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz danych osoby, która do Ciebie przyjedzie.

 • W celu potwierdzenia ustaleń telefonicznych można zadzwonić do osoby bezpośrednio realizującej Program na numer telefonu 75 77 526 67.

KROK 3.

 • W ustalonym dniu przyjedzie osoba, wskazana przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pamiętaj!!! o sprawdzeniu jej legitymacji służbowej lub identyfikatora oraz ich zgodności z wcześniejszymi ustaleniami.

 • W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior pokrywa jedynie koszty zakupów.

 • Pracownik dokonuje rozliczenia wydanej kwoty w momencie dostarczenia zakupów do seniora.

 • Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie pracownik, bezpośrednio realizujący Program Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, podczas pierwszego kontaktu z Tobą.

KROK 4.

 • Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

   

Pracownik bezpośrednio realizujący Program:

Patrycja Habiniak

kont. Tel 75 77 52 667

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Patrycja Habiniak

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Nowy program dedykowany dla osób powyżej 70 roku życia

„Wspieraj Seniora”


 

Seniorze! Zostań w domu. Nie lekceważ zagrożenia.

Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Skorzystaj z infolinii 22 505 11 11.

 

To infolinia, która przekieruje Twoje potrzeby do najbliższego ośrodka pomocy społecznej w Twojej okolicy. Ośrodek pomocy społecznej będzie z Tobą w kontakcie i ustali, kto i jakiej formie będzie mógł Ci pomóc.

Program zakłada dostarczenie niezbędnych produktów do Twojego domu. Mogą to być dostarczone artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Możesz również poprosić o pomoc np. w sprawach urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga Twoich upoważnień lub udostępnienia danych wrażliwych), wyprowadzenie psa, itp. Zakres usług na rzecz osoby starszej jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym (np. nie możesz poprosić o usługę sprzątnięcia mieszkania).

Program jest dla osób powyżej 70 roku życia, które zdecydowały się na pozostanie w domu, dla własnego bezpieczeństwa w czasie pandemii. W szczególnych przypadkach, pomoc może być udzielona osobie poniżej 70 roku życia.

Szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby.

Ocena takiej stanu sytuacji i decyzja o udzieleniu wsparcia należy do realizatora programu, czyli od decyzji ośrodka pomocy społecznej. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.

Koszty zakupów pokrywa senior.

KROK 1. Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11

 • Zgłoś podczas rozmowy, że zdecydowałeś się zostać w domu. Zapisz datę i godzinę kiedy dzwoniłeś.

 • Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00

 • Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje Twoją prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie przez system  Centralnej Aplikacji Statystycznej

KROK 2.

 • Pracownik ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji podaje datę i godzinę kiedy dzwoniłeś na infolinię. Następnie zweryfikuje zgłoszenie i ustali w jaki sposób można Ci pomóc. Poda imię i nazwisko osoby, która do Ciebie przyjdzie oraz datę.

 • Podczas rozmowy telefonicznej, pamiętaj o zapisaniu numeru do ośrodka pomocy społecznej oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.


 

KROK 3.

 • Przychodzi do Ciebie osoba, którą OPS wyznaczył do pomocy. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej, podczas pierwszego kontaktu z Tobą.

 • Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

KROK 4.

 • Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.


 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Patrycja Habiniak

Zegar

Pogoda

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Jadłodajnie, schroniska, noclegownie dla osób bezdomnych i najuboższych w województwie dolnośląskim