Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Osobisty Plan Awaryjny

Utworzono dnia 21.05.2020

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej informuje, że Rzecznik Praw Obywatelskich - Pan Adam Bodnar, przekazał opracowaną przez Biuro Rzecznika, we współpracy z ekspertkami Centrum Praw Kobiet, Fundacji Feminoteka i Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ nową publikację pn. „Osobisty plan awaryjny”, w formie krótkiego poradnika zawierającego praktyczne porady dla osób zagrożonych przemocą i użyteczne dane teleadresowe. Bazując na wieloletnich doświadczeniach organizacji pozarządowych w pracy z osobami pokrzywdzonymi, publikacja wskazuje, jak osoby, które obawiają się przemocy mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zniwelować potencjalne ryzyko.

Osobisty plan awaryjny

Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny.

Jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść.

Twoje bezpieczeństwo to priorytet.

Nie jesteś winna/y przemocy i są ludzie, którzy chcą Ci pomóc!

 

Więcej informacji na stronie : https//www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemi

Źródło : Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich

 

 

Kierownik                

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu              

Bogumiła Hamielec        

Sporządziła :

Marta Kiełbus

czytaj dalej na temat: Osobisty Plan Awaryjny

Paczki żywnościowe dla dzieci z terenu Gminy Zgorzelec

Utworzono dnia 20.05.2020

   Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje , że w ramach Wieloletniego Rządowego Programu „ Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 pracownicy socjalni w dniu 20.05.2020r. przekazali paczki żywnościowe dzieciom z terenu Gminy Zgorzelec . Wsparcie jest skierowane do dzieci, którym zostały przydzielone posiłki w szkole decyzją administracyjną. Produkty to głównie: kasze, makaron, gotowe dania w słoikach, pasztety, płatki smakowe i słodycze.

 

Kierownik            

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu          

Bogumiła Hamielec     

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

czytaj dalej na temat: Paczki żywnościowe dla dzieci z terenu Gminy Zgorzelec

Policja ostrzega ! Nie daj się nabrać "na wnuczka" i "na policjanta"

Utworzono dnia 13.05.2020

Policjanci ostrzegają przed nową formą oszustw „na policjanta”, której ofiarami staje się coraz więcej osób w podeszłym wieku. Metoda działania przestępców jest podobna do sposobu oszustw metodą "na wnuczka", a przestępcy opowiadają przez telefon swoim potencjalnym ofiarom, zwłaszcza osobom starszym nową historię .

ZAPAMIĘTAJ!

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami.
Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu.
Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

ZAPAMIĘTAJ!

Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112.

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu

czytaj dalej na temat: Policja ostrzega ! Nie daj się nabrać "na wnuczka" i "na policjanta"

Rekrutacja do OHP OSiW w Wiechlicach na rok szkolny 2020/2021

Utworzono dnia 13.05.2020

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o rekrutacji do OHP OSiW w Wiechlicach na rok szkolny 2020/2021.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach jest jednym z czterech funkcjonujących w województwie lubuskim. Na mapie placówek edukacyjnych zachodniej polski działa od 1997 roku. Ośrodek kieruje swą ofertę do młodzieży mającej problemy społeczne i edukacyjno - dydaktyczne.

Placówka ma charakter otwarty i realizuje zadania na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego. OSiW stwarza młodzieży warunki do podwyższania wiedzy ogólnej oraz uzyskania kwalifikacji zawodowych. Prowadzimy działalność wychowawczą, resocjalizacyjną i profilaktyczną. Absolwenci naszego OSiW mają otwartą drogę do kontynuowania dalszej nauki lub podjęcia pracy na rynku krajowym i zagranicznym.

Uczestnicy OSiW mają możliwość skorzystania z internatu z nowocześnie wyposażonymi pokojami 2, 3 i 4 osobowymi, Wi-Fi, pracownią komputerową, siłownią, świetlicami. Do dyspozycji jest kompleks rekreacyjny z wiatą i grillem, boiska tartanowe i trawiaste oraz dwie sale gimnastyczne. Na terenie Ośrodka działa Świetlica Środowiskowa, której działania skierowane są do uczestników OHP oraz społeczności lokalnej.

Na terenie Ośrodka działają następujące warsztaty zawodowe:

- warsztat instalacji i sieci elektroenergetycznej,

- warsztat ogólnobudowlany,

- warsztat stolarski,

- warsztat krawiecki,

- warsztat gastronomiczny

- warsztat fryzjerski.

Internat, wyżywienie i podręczniki dla uczestników OHP są całkowicie bezpłatne. Dodatkowo uczestnicy otrzymują wynagrodzenie za pracę podczas zajęć praktycznej nauki zawodu.

Więcej informacji na stronie https://www.lubuska.ohp.pl/strona/osiw-wiechlice-444

Kierownik             

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu           

Bogumiła Hamielec    

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

Źródło : https://www.lubuska.ohp.pl/strona/osiw-wiechlice-444

czytaj dalej na temat: Rekrutacja do OHP OSiW w Wiechlicach na rok szkolny 2020/2021

Darmowe wsparcie psychologiczne w ramach grup wsparcia „Równoważnia”

Utworzono dnia 23.04.2020

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o możliwości skorzystania z darmowego wsparcia psychologicznego.

Fundacja ADRA Polska, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom społecznym, w tym lęku wywołanego pandemią wirusa COVID-19, uruchamia grupy wsparcia online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Z doświadczeniem wzmożonego napięcia emocjonalnego bardzo trudno jest sobie poradzić. Natłok myśli, zastanawianie się jak odnajdziemy się na rynku pracy po ustaniu pandemii, jak będziemy dalej funkcjonować w zmienionej rzeczywistości - to problemy, z jakimi zmaga się od pewnego czasu większość Polaków.

Fundacja proponuje udział w grupie wsparcia w czasie, gdy izolacja, w jakiej żyjemy od jakiegoś czasu, a także kwarantanna, jakiej poddani są niektórzy z nas, mają niebagatelny wpływ na wszystkich. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu potkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie oceni ą i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą.

Do tej pory chętnych do prowadzenia grup zgłosiło się sporo. To psychologowie, trenerzy, doradcy zawodowi i terapeuci. Grupy wsparcia działać będą w oparciu o model, dzięki któremu pod „skrzydłami” jednego mentora wsparciem może zostać objętych aż 144 osoby. Już teraz przewidujemy, że liczba beneficjentów (osób, którym udzielane będzie wsparcie) może być bardzo duża. Dlatego też nabór do grup wsparcia pozostanie stale otwarty.

Spotkania grup wsparcia odbywać się będą online i wymagają jedynie komputera i dostępu do Internetu. Udział w nich jest bezpłatny.

Co zrobić, aby dołączyć do grupy wsparcia „Równoważnia”?

- wejść na stronę www.adra.pl/kryzys

- wypełni krótki formularz

- poczekaj na kontakt ze strony Fundacji.

 

Osoba do kontaktu:

Magda Matuszewska
tel : + 48 691 394 950
mail : mmatuszewska@adra.pl

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

czytaj dalej na temat: Darmowe wsparcie psychologiczne w ramach grup wsparcia „Równoważnia”

Aplikacja mobilna dla osób doznających przemocy w rodzinie „ Twój Parasol ”

Utworzono dnia 16.04.2020

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o funkcjonowaniu bezpłatnej aplikacji mobilnej „ Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie ( https://twojparasol.com).

Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa.

 

W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.

W ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aplikacja może być szczególnie przydatna w obecnym czasie, zwłaszcza w kontekście utrudnionej komunikacji ze służbami i konieczności zachowania dyskrecji w sprawach przemocy.

 

 

Kierownik                  

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu               

Bogumiła Hamielec        

 

Sporządziła:

Marta Kiełbus

 

czytaj dalej na temat: Aplikacja mobilna dla osób doznających przemocy w rodzinie „ Twój Parasol ”

Informacja dla osób przebywajacych w kwarantannie

Utworzono dnia 15.04.2020

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przekazuje informacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącą dostępnych form pomocy dla osób w kwarantannie, szczególności podstawowej pomocy żywieniowej. Poniżej znajdą Państwo ulotkę informacyjną.

 

 

 

Kierownik               

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu               

Bogumiła Hamielec           

 

 

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 

 

 

czytaj dalej na temat: Informacja dla osób przebywajacych w kwarantannie

Życzenia Wielkanocne

Utworzono dnia 09.04.2020

Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,
Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie
wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.
Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
rodzinnego ciepła, radości przy wielkanocnym stole
oraz smacznego święconego jajka

 

życzy w swoim imieniu oraz ekipy       

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu                        

Bogumiła Hamielec                 

 

  

czytaj dalej na temat: Życzenia Wielkanocne

Poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne dla osób objętych kwarantanną, umieszczonych w izolacji oraz objętych nadzorem epidemiologicznym

Utworzono dnia 08.04.2020

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że osoby objęte kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym oraz umieszczone w izolacji w powiecie zgorzeleckim mogą liczyć na pomoc psychologiczną udzielaną telefonicznie przez ekspertów i specjalistów. Okres zagrożenia epidemią to wyjątkowy czas dla wielu rodzin. Zamknięte szkoły, ograniczone możliwości spędzania aktywnie czasu wolnego, łączenie konieczności pracy zdalnej z obowiązkami domowymi oraz dodatkowo z nauczaniem dzieci, bywa dla wielu osób sporym wyzwaniem.

W tym trudnym okresie niezmiernie istotna jest troska o nasz stan emocjonalny oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem, niepokojem i obniżonym samopoczuciem

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zgorzeleckiego, poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Zgorzelcu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie udzielają telefonicznych porad osobom objętym kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym oraz umieszczonym w izolacji.


 

Kierownik                   

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznego

w Zgorzelcu                  

Bogumiła Hamielec            


 

czytaj dalej na temat: Poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne dla osób objętych kwarantanną, umieszczonych w izolacji oraz objętych nadzorem epidemiologicznym

Uwaga !

Utworzono dnia 06.04.2020

 

 

Uprzejmie informujemy,
że dnia 10.04.2020 r. (piątek)
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu
będzie nieczynny.

 

 

Za utrudnienia przepraszmy

Kierownik               

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu               

Bogumiła Hamielec          

 

czytaj dalej na temat: Uwaga !

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 145

W poprzednim tygodniu: 163

W tym miesiącu: 659

W poprzednim miesiącu: 888

Wszystkich: 25433

Zegar

Pogoda

Kalendarium

Luty 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Imieniny

Jadłodajnie, schroniska, noclegownie dla osób bezdomnych i najuboższych w województwie dolnośląskim